Норми споживання води

Вода — основа життя, без неї людина може проіснувати всього кілька днів. В принципі, це відомо всім, але мало хто замислюється над питаннями: як правильно пити воду? яку воду краще пити? скільки рідини можна випивати за день? Насправді лише правильне вживання води може принести користь здоров’ю.

Отож, тут ми порушимо наступні питання:

  1. Скільки води корисно вживати кожного дня?
  2. Коли і як правильно пити воду?
  3. Яку воду вживати краще?
  4. Чи варто розглядати воду в контексті схуднення?

Скільки води корисно вживати кожного дня?

Це, здавалося б, просте питання часто виникає в людей різного віку, різної тілобудови, різного роду занять. Прийнято вважати, що добова норма води для людини — два літри. Але те, скільки пити води, багато в чому залежить від таких показників, як температура повітря, вага, фізична активність людини тощо. Тому існують інші розрахунки добових норм води. До прикладу: вважається, що на 30 кг ваги необхідно вживати 1л рідини. Тобто людині масою тіла 60 кг дійсно потрібно вживати до двох літрів води на добу. Але ж що робити великим чоловікам з масою тіла до 120 кг? або худеньким дівчатам, що важить 40 кг?

Тому існують й інші розрахунки того, скільки води потрібно пити в день. Наприклад, пропонують на кожну з’їдену калорію їжі випивати 1 мл рідини. Виходить, що при середньому вживанні 2000-2500 калорій потрібно вживати 2-2,5 літра води. Порахувати, скільки потрібно пити води, можна і з урахуванням її втрат. Так, з сечею за добу виходить приблизно півтора літри води, з потом — від 300 до 600 мл, з диханням людина втрачає 400 мл рідини, а через кишечник виходить 200 мл. В результаті за добу людина втрачає близько 2,5 л. Отож, на приблизно таку ж кількість рідини потрібно поповнювати водні запаси організму щодня, тому пити воду потрібно якомога частіше.

Слід також враховувати, що вода починає інтенсивніше випаровуватися в жарку пору року, а також при значних навантаженнях. У таких ситуаціях питання, чи корисно пити багато води, не виникає: якщо на вулиці більше тридцяти градусів, потрібно випивати не менше 3-ох л рідини. Не зовсім правильни є твердження про те, що пити багато води шкідливо під час тренувань (під час навантажень), бо насправді у таких випадках втрату рідини потрібно компенсовувати відносно малими порціями.

Коли і як правильно пити воду?

У людей часто виникають питання стосовно того, як правильно вживати воду (з користю для здоров’я): чи можна пити багато води ввечері? чи корисно пити воду під час їжі? Варто спробувати розібратися у цих питаннях. Перше, про що потрібно сказати, це про вживання рідини вранці: робити це не тільки можна, а й треба. Пити воду вранці корисно, оскільки вона змушує включитися в роботу систему травлення, очищає кишечник від шлаків, що скупчилися за ніч, заповнює втрату рідини, яка сталася під час сну. Адже коли людина спить, з потом і диханням виділяється близько 200-300 мл води.

Багато суперечок точиться навколо наступного питання: чи шкідливо пити багато води під час їжі. Одні фахівці говорять, що робити цього не можна, інші ж стверджують, що запивати їжу водою цілком прийнятно. Якщо під час обіду з’їдати суп або інше рідку страву, то запивати друге не обов’язково. А от якщо їжа складається з бутерброда, густого пюре або каші, тоді вживання води є не тільки не шкідливим, а й корисним. Адже пиття розм’якшує їжу і покращує її перетравлення.

Як правильно вживати воду під час їжі? Найкраще робити це дрібними ковтками; вода не повинна бути надто гарячою чи надто холодною: бажано, щоб температура їжі і температура води збігалися. Якщо пити воду для підтримання процесу схуднення, то краще робити це перед вживанням їжі, оскільки в цьому разі шлунок заповниться рідиною і під час обіду людина зможе менше з’їсти. Стосовно відповіді на запитання «Чи шкідливо пити багато води на ніч?», то тут все залежить від особливостей організму: якщо у людини здорові нирки, якщо людина не має потреби вставати вночі або якщо людина вранці не прокидається з набряками, то у вживанні рідини перед сном немає нічого поганого, це абсолютно не шкодить здоров’ю.

Яку воду вживати краще?

Іноді здається, що вся вода однакова. Насправді це не так: вода буває різною за своїми характеристиками і може відрізнятися своєю користю для організму. Перш ніж вирішити, яку воду краще пити, потрібно розібратися з її складом. Він може відрізняться за наступними показниками:

  • біологічної чистоти;
  • ступенем мінералізації;
  • кислотністю;
  • антиоксидантним властивостями.

Біологічна чистота води залежить від наявності в ній мікробів, вірусів, паразитів. Абсолютної стерильності досягти не вдається ніколи, але максимально звільнити воду від шкідливих організмів потрібно. Досягається це шляхом кип’ятіння, хлоруванням або озонування. Яку воду пити безпечніше? Якщо говорити про хлоровану і озоновану воді, то найкраще пити озоновану. Хоча вміст хлору у воді з-під крана зовсім невеликий, при постійному її вживанні це може негативно позначитися на здоров’ї. Під час кип’ятіння хлор частково википає, також при температурі 100oС знищуються всі шкідливі мікроорганізми. Але чи можна пити кип’ячену воду весь час? Звичайно, це не шкідливо, але в кип’яченій воді менше мінералів, ніж у сирій. Вона чиста, але вона майже не приносить користі.

Тепер кілька слів про вміст у воді мінеральних речовин. Яку воду пити корисно: з високою мінералізацією чи з низькою? В ідеалі вода повинна містити 200-500 мг мінеральних речовин на один літр. Якщо їх більше, то вода вважається твердою, її потрібно пом’якшувати кип’ятінням; якщо менше — то занадто м’якою. Чому корисно пити багато води з достатнім вмістом солей? Коли їх мало, то потрапляючи в організм, вода вимиває мінерали з органів і тканин. Коли ж солей багато — вони осідають в кістках і можуть викликати їх передчасне старіння. Ось чому потрібно пити багато води, але з певним вмістом різних мінералів.

Замість звичайної водопровідної води краще пити мінеральну. Тож виникає питання: як пити мінеральну воду правильно? Потрібно врахувати, що бувають лікувальні мінеральні води та столові. Лікувальні можна пити тільки за призначенням або за рекомендацією лікаря, бажано короткими курсами. Столову можна вживати постійно, але бажано поцікавитися її кислотністю і вмістом мінералів. Кількість солей повинно бути в межах необхідної людині норми. Також необхідно, щоб вода була слабо лужною. Чому треба більше пити води з лужною реакцією? У такому випадку краще проявляються її антиоксидантні властивості.

Чи варто розглядати воду в контексті схуднення?

Чи корисно пити багато води, якщо Ви на дієті? Побутує хибне уявлення, що пити багато води шкідливо під час схуднення, оскільки це ніби-то зменшує ефект дієти. Засноване воно на тому, що в жирових клітинах багато води, і вони швидше її втрачають, коли знаходяться на «сухому пайку». Насправді все не так. Під час будь-якої дієти в організмі руйнується велика кількість жирів і виділяються шкідливі продукти їхнього розпаду. Більшість з них виводиться нирками, і щоб фільтрація була ефективною, потрібно вживати велику кількість рідини. Якщо цього не робити, то токсини будуть накопичуватися в організмі і дієта принесе більше шкоди, ніж користі здоров’ю. До речі, існує навіть спеціальна кавунова дієта. Але ж скільки потрібно пити води для підтримання процесу схуднення? Для ефективного контролю за вагою і виведення всіх токсинів потрібно вживати не менше трьох літрів рідини в день. В цю кількість входить не тільки звичайна вода, а й різні чаї, відвари тощо, які потрапляють в організм з супами.

Автор : btamedia press